A. Wymogi ogólne
- Pracownik zakwalifikowany na wyjazd w Programie Erasmus+ musi być pracownikiem uczelni wysyłającej. Podstawą zatrudnienia powinna być umowa o pracę lub inna umowa cywilno-prawna. Uczelnia może zdecydować o preferencyjnym traktowaniu pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
- Celem wyjazdu pracownika w Programie Erasmus+ może być:
• wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach w krajach programu; do tej kategorii wchodzą także przyjazdy przedstawicieli przedsiębiorstw z innych krajów programu w celu prowadzenia zajęć dla studentów – typ mobilności STA,
• wyjazdy pracowników uczelni (zarówno nauczycieli akademickich, jak i innych pracowników) do szkół wyższych, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw w innych krajach programu w celach szkoleniowych (doskonalenie kompetencji zawodowych, poszerzanie wiedzy w danej dziedzinie, udział w szkoleniach, „work shadowing” itp.) – typ mobilności STT.
- W celu umożliwienia udziału w mobilności Programu Erasmus+ jak największej liczbie pracowników, pierwszeństwo przy kwalifikacji na wyjazdy pracowników spełniających w równym stopniu kryteria jakościowe, będą miały osoby wyjeżdżające po raz pierwszy.
B. Postępowanie kwalifikacyjne
- Podstawą kwalifikacji pracownika na wyjazd jest rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona przez komisję, podczas której następuje ocena celu wyjazdu, zaangażowanie w rozwój osobisty pracownika i czy wyjazd jest zgodny ze strategią rozwoju wydziału i uczelni.
- W skład komisji wchodzi Rektor i Prezydent.
C. Zasady realizacji mobilności
- Pobyt pracownika w uczelni partnerskiej/instytucji przyjmującej musi być rozpoczęty i zakończony w okresie trwania podstawowej umowy finansowej zawartej pomiędzy Uczelnią i Narodową Agencją Programu Erasmus+.
- Minimalna liczba godzin zajęć dydaktycznych do zrealizowania w ciągu jednego tygodnia lub krótszego pobytu wynosi 8. Jeżeli pobyt przekracza tydzień, liczba godzin zajęć dydaktycznych do zrealizowania w niepełnym tygodniu będzie proporcjonalnie większa. Jeśli wyjazd w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych jest połączony ze szkoleniem – jako jedna mobilność, to, minimalna wymagana ilość godzin dydaktycznych jest zmniejszona do 4 tygodniowo. Nie ma określonego wymogu minimalnej liczby godzin dydaktycznych jaką zobowiązany jest przeprowadzić ze studentami pracownik zagranicznego przedsiębiorstwa.
- Zaleca się, aby pobyt nauczyciela akademickiego na uczelni partnerskiej trwał co najmniej trzy dni robocze. Krótsze pobyty są dopuszczalne w uzasadnionych wypadkach. Minimalny okres aktywności w ramach umowy KA 103 to 2 dni, a w przypadku umowy KA 107 to 5 dni.
- Pobyt pracownika na wyjeździe typu szkoleniowego powinien trwać nie krócej niż 3 dni robocze. Krótsze pobyty są dopuszczalne w uzasadnionych wypadkach. Minimalny okres aktywności w ramach umowy KA 103 to 2 dni, a w przypadku umowy KA 107 to 5 dni.
- Uczestnik otrzyma stypendium składające się z ryczałtu na koszty utrzymania oraz ryczałtu na koszty podróży. Kwota ryczałtu na koszty utrzymania ustalana jest przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ dla danej umowy, natomiast ryczałtu na koszty podróży ustalany jest na podstawie limitów wyznaczonych kalkulatorem odległości.
- Pracownik zostanie poinformowany o konieczności otrzymania z uczelni/instytucji przyjmującej pisemnego zaświadczenia o okresie pobytu i zrealizowaniu celu wyjazdu. W przypadku wyjazdu typu STA zaświadczenie powinno zawierać informację o liczbie godzin przeprowadzonych wykładów, natomiast w przypadku wyjazdu STT informację o charakterze odbytego szkolenia.
- Po powrocie z wyjazdu pracownik wypełni indywidualny raport on-line EU Survey po zakończeniu mobilności, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania do jego złożenia.
- Pracownik powinien być ubezpieczony (koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków) na czas podróży i pobytu w uczelni partnerskiej/ instytucji przyjmującej.
- Przed wyjazdem pracownik musi złożyć do Biura Karier i Współpracy z Zagranicą wniosek na wyjazd/kwestionariusz osobowy oraz uzgodniony z instytucją przyjmującą Porozumienie o programie szkolenia, natomiast w przypadku nauczyciela akademickiego Porozumienie o programie nauczania.
Wzory dokumentów:
- Umowa finansowa pomiędzy uczelnią a pracownikiem – prowadzenie zajęć dydaktycznych lub szkolenie [PL] [EN]
- Porozumienie o programie nauczania [EN]
- Porozumienie o programie szkolenia [EN]