Studia adresowane są przede wszystkim do:
- osób zainteresowanych nabyciem teoretycznych i praktycznych umiejętności prowadzenia pełnej obsługi celnej obrotu towarowego z krajami trzecimi i wspólnotowymi,
- osób zainteresowanych nabyciem praktycznych umiejętności w zakresie pozyskiwania środków z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych oraz inwestycyjnych w sektorze rolno-żywnościowym i w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Absolwent studiów: Zdobyta wiedza umożliwi uczestnikom studiów ubieganie się o uzyskanie statusu agenta celnego.
Tryb prowadzenia zajęć:
Zajęcia odbywają się w trakcie sobotnio-niedzielnych zjazdów co dwa tygodnie w obiekcie dydaktycznym WSS-P w Lublinie oraz na życzenie słuchaczy w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Zielona Szkoła” w Piotrawinie n/Wisłą. Program studiów obejmuje 350 godzin dydaktycznych, na które składa się 240 godzin wykładów i 110 godzin ćwiczeń w ramach 15 przedmiotów w cyklu 3 – semestralnym.
Kadra dydaktyczna
Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy Wyższej Szkoły Społeczno – Przyrodniczej im. W. Pola w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego, UMCS, Urzędu Celnego.
Program studiów obejmuje trzy bloki tematyczne
- Blok zagadnień o charakterze podstawowym obejmuje 9 przedmiotów
w wymiarze 145 godzin wykładów.
- Integracja europejska
- Polityka celna
- Prawo celne
- Towaroznawstwo surowców roślinnych
- Towaroznawstwo surowców zwierzęcych
- Prawo administracyjne w zarysie
- Prawo karno – skarbowe
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Blok zagadnień o tematyce związanej z obrotem towarowym i obsługą celną obejmuje 4 przedmioty w wymiarze 65 godzin wykładów i 85 godzin ćwiczeń.
- Procedury celne (ze szczególnym uwzględnieniem gospodarczych procedur celnych funkcjonujących w prawie wspólnotowym)
- Elementy kalkulacyjne (naliczanie należności celnych przywozowych i wywozowych)
- Zgłoszenia celne (taryfa celna, wspólna taryfa celna, taryfa użytkowa ISZTAR, system zintegrowany TARIC, wartość celna towarów, pochodzenie towarów, formuły handlowe INCOTERMS)
- Wspólnotowy system zwolnień celnych
- Blok zagadnień dotyczących wykorzystania Unijnych Funduszy Strukturalnych obejmuje 2 przedmioty w wymiarze 30 godzin wykładów i 25 godzin ćwiczeń
- Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej (Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Rozwoju Regionalnego, Społeczny, Wspierania Rybołówstwa)
-
Przygotowanie projektów i zasady ich współfinansowania ze środków unijnych.