Adresaci studiów:
Podyplomowe Studia Animator i Menedżer Kultury adresowane są do osób, które ukończyły studia wyższe (licencjackie lub magisterskie) na dowolnym kierunku.
Studia skierowane są do:
- kadry kierowniczej instytucji kultury, menedżerów kultury i pracowników placówek kultury,
- pracowników samorządowych odpowiedzialnych za kulturę,
- organizatorów imprez masowych (festiwali, przeglądów, festynów),
- pracowników biur koncertowych, agencji koncertowych i impresariatów,
- muzeologów, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, bibliotekarzy, etnologów i przedstawicieli wolnych zawodów artystycznych,
- dziennikarzy i wydawców mediów lokalnych,
- nauczycieli.
Absolwent studiów:
- uzyska kwalifikacje menedżera i animatora kultury
- zdobędzie umiejętności zarządzania finansami i kadrami instytucji oraz placówek kultury,
- uzyska kwalifikacje aplikowania do funduszy europejskich i krajowych dostępnych w obszarze kultury.
Tryb prowadzenia zajęć:
Zajęcia odbywają się w trakcie sobotnio-niedzielnych zjazdów co dwa tygodnie w obiekcie dydaktycznym WSS-P w Lublinie oraz na życzenie słuchaczy w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Zielona Szkoła” w Piotrawinie n/Wisłą. Program studiów obejmuje 240 godzin w ramach dwóch semestrów, a dla osób pragnących uzyskać przygotowanie pedagogiczne z zakresu kultury 350 godzin w programie 3-semestralnym. Ponadto przewiduje się uczestnictwo słuchaczy w różnych przedsięwzięciach kulturalnych (spektakle, koncerty, wernisaże, konferencje). Wykładowcy:
Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie, Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz praktycy (Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy, Założyciel i wieloletni Dyrektor Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, specjaliści z dziedziny finansów, prawa, programów unijnych dla kultury i inni). Ukończenie studiów:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie wszystkich przewidzianych w programie studiów egzaminów, zdobycie wymaganych zaliczeń oraz napisanie i obrona pracy dyplomowej.
Studia trwają 3 semestry
Dodatkowe informacje:
Konwersatoria: (I semestr – 10 godzin i II semestr – 10 godzin);
Seminarium dyplomowe – 20 godzin